Teheran je uvjeren da se događa značajno preuređenje na Bliskom Istoku koje ide u njihovu korist. Smrt predsjednika i ministra vanjskih poslova Irana neće promijeniti ovu ocjenu. Iranski predsjednik Ebrahim Raisi i ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian poginuli su u padu helikoptera, što je izazvalo spekulacije o potencijalnim posljedicama za iransku regionalnu politiku i sukob s Izraelom.
Neizmijenjena Strategija
Uprkos vakuumu na vrhu izvršne vlasti, iranska vanjska i regionalna politika ostaje nepromijenjena. Ove politike određuje vrhovni vođa Ayatollah Ali Khamenei i Iranska revolucionarna garda (IRGC). Nedavna eskalacija sukoba između Irana i Izraela već utiče na iransko strateško razmišljanje i regionalne kalkulacije.
Iranski lideri smatraju da je izraelski napad 1. aprila na iransku ambasadu u Damasku, koji je ubio nekoliko članova IRGC-a, uključujući visoke zapovjednike, bio neprihvatljiv. Ovaj napad doveo je do iranskog odgovora masivnim napadom dronovima i raketama na Izrael 14. aprila. Cilj nije bio izazvati veliku štetu, već demonstrirati spremnost na direktan napad na izraelski teritorij.
Napad je također omogućio Iranu da testira izraelske i američke odbrambene sposobnosti. Iranski zapovjednik IRGC-a tvrdi da je Iran iskoristio manje od 20% svojih kapaciteta, dok su Izrael i njegovi saveznici morali mobilizirati sve svoje odbrambene resurse. Ako su ove tvrdnje tačne, postavlja se pitanje da li bi Izrael mogao ponoviti uspješnu odbranu u slučaju većeg napada.
Posljedice i Odgovori
Iako su Izrael i njegovi partneri uspjeli neutralizirati napad, Teheran je povećao svoj ugled među svojim pristalicama. Ovo je postignuto bez skretanja međunarodne pažnje s konflikta u Gazi, čime je Iran pokazao svoju sposobnost da balansira između napada i političkog marketinga.
Iran se nada da će uspjeti ograničiti opseg izraelske kampanje usmjerene na iranske ciljeve u Siriji. U najmanju ruku, Iran želi okončati izraelske napade na svoje visoke zapovjednike i ponižavajuće operacije na iranskom tlu. Međutim, ostaje neizvjesno da li Iran može postići ove ciljeve.
Iranski lideri vjeruju da će njihove demonstrirane sposobnosti, zajedno s posljedicama sukoba u Gazi, dovesti do regionalnog preuređenja. U očima Teherana, Izrael će postati sve više izoliran globalno, SAD će izgubiti svoju ključnu ulogu u regiji, a zaljevske arapske države će tražiti poboljšanje odnosa s iranskim saveznicima.
Unatoč optimizmu, Iran se suočava s rizicima. Sukob s Izraelom može dovesti do eskalacije koja bi bila devastirajuća. U srednjoročnom periodu, Iran može suočiti dodatne pritiske od zaljevskih arapskih država koje traže jače sigurnosne garancije od SAD-a.
Iran će vjerovatno nastaviti s razvojem i skladištenjem naprednog oružja bliže Izraelu. To uključuje poboljšanje iranske prisutnosti u Siriji i razvoj naprednih raketa, uključujući hipersonične. Također će raditi na smanjenju svojih inteligencijskih slabosti koje su izložile njihove visoke zapovjednike.
Iran vjeruje da demonstrira svoju sposobnost izdržavanja rizika i direktnog suočavanja s Izraelom. Iako se suočava s ozbiljnim izazovima, iranski lideri vide priliku za konsolidaciju svoje pozicije u regiji i jačanje svojih kapaciteta, uključujući potencijalno postizanje statusa praga nuklearne države.