Spanija

Španija neće priznati promjene granica iz 1967. godine, upozorava Sánchez

Španski premijer Pedro Sánchez izjavio je u utorak, 28. maja, da Madrid neće prihvatiti promjene granica iz 1967. koje nisu prethodno dogovorene između Izraela i Palestinske države, koju je Madrid zvanično priznao istog dana u koordinaciji s Irskom i Norveškom.

“Palestinska država mora biti održiva, s povezanom Zapadnom obalom i Gazom putem koridora i s Istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom, pod jedinstvenom upravom legitimne vlade Palestinske nacionalne vlasti,” rekao je Sánchez u izjavi.

“Nećemo priznati promjene granica iz 1967. osim onih koje su dogovorene između strana,” dodao je.

Prema Sánchezu, ovo bi bilo u skladu s Rezolucijama 242 i 338 Vijeća sigurnosti UN-a, kao i sa stavom EU.

Dok je odluku o priznavanju palestinske državnosti opisao kao “istorijsku”, španski premijer izrazio je želju za “najboljim mogućim odnosima” s Izraelom i ponovio svoju “kategoričnu” osudu militantnog Hamasa, koji ne vjeruje u suživot Izraela i Palestine u miru.

“Izrael je “prijateljski narod kojeg poštujemo, cijenimo i s kojim želimo imati najbolje moguće odnose,” naglasio je Sánchez.

Priznanje palestinske državnosti od strane Madrida ima za cilj pomoći Izraelcima i Palestincima da postignu mir, dodao je.

“To nije samo pitanje istorijske pravde prema legitimnim težnjama palestinskog naroda; to je također hitna potreba ako svi želimo postići mir i to je jedini način da napredujemo ka rješenju koje svi prepoznajemo kao jedino moguće za postizanje mirne budućnosti, a to je palestinska država koja živi uz Državu Izrael u miru i sigurnosti,” rekao je Sánchez.

Reakcije na Sánchezovu izjavu

Uprkos Sánchezovom pomirljivom tonu, Tel Aviv je istog dana oštro reagovao. Ministar vanjskih poslova Izraela, Israel Katz, optužio je Sáncheza da je “saučesnik u poticanju na genocid nad Jevrejima” zbog priznanja palestinske državnosti.

Katz je također osudio Madrid zbog neuklanjanja španske potpredsjednice vlade Yolande Díaz s funkcije, nakon što je izjavila prošle sedmice da će “Palestina biti slobodna, od rijeke do mora.”

Politička fraza koju koriste obje strane obično se smatra odbacivanjem prava druge strane na zemlju između rijeke Jordan i Sredozemnog mora.

Za Hamas, to de facto znači eliminaciju države Izrael, koja se nalazi između dvije.

Díaz, koja je također ministrica rada i liderka ljevičarske platforme Sumar, mlađeg partnera PSOE-a u vladi, ima oštar stav prema Izraelu, kojeg je optužila za počinjenje “genocida” u Gazi nakon terorističkih napada Hamasa u oktobru 2023.

Prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, izraelska vojna operacija dosad je ubila više od 35.000 ljudi, od kojih su mnogi civili.

Prošle sedmice, liderka Sumara objavila je kontroverzni video u kojem je slavila odluku Madrida o priznavanju palestinske državnosti.

Nakon protesta iz Tel Aviva i izraelske ambasade u Madridu, Díaz je bila prisiljena precizirati svoje riječi.

“Uvijek smo imali (u Sumaru) isti stav, priznanje dvije države koje dijele zemlju od rijeke do mora; koje dijele ekonomiju, prava i prije svega budućnost mira,” izjavila je Díaz.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *