Evropska unija (EU) razmatra uvođenje carinskih tarifa na električne automobile (EV) iz Kine nakon istrage koja je otkrila moguće subvencije kineske vlade koje narušavaju tržište. Ovaj potez izazvao je zabrinutost među njemačkim proizvođačima automobila koji su izuzetno ovisni o kineskom tržištu i boje se odmazde Pekinga.
Povećanje Uvoza Kineskih Električnih Automobila
Evropska komisija, izvršni organ EU, navela je da je pronašla “dovoljno dokaza” o značajnom povećanju uvoza novih električnih vozila iz Kine, za čak 14% od početka istrage, uz napomenu da su mnoga od tih vozila primila državne subvencije kroz poreske olakšice ili direktne finansijske transfere.
Ako EU odluči uvesti carinske tarife, one bi morale biti između 40-50% da bi imale značajan učinak i obeshrabrile kineske izvoznike električnih vozila, prema studiji Rhodium Grupe, nezavisne istraživačke organizacije. Međutim, EU razmatra svoje kontramjere u skladu s pravilima Svjetske trgovinske organizacije, što bi moglo rezultirati tarifama u rasponu od 15-30%.
Uvoz EV-a iz Kine u EU skočio je sa 1,6 milijardi dolara (1,5 milijardi eura) u 2020. godini na 11,5 milijardi dolara u 2023. godini, čineći 37% svih uvoza EV-a u bloku, navodi Rhodium Grupa.
Utjecaj na Njemačke Proizvođače Automobila
Njemački proizvođači automobila, koji se u velikoj mjeri oslanjaju na kinesko tržište, glasno se protive ovim kontramjerama jer se boje brzih kineskih odmazdi. Oliver Zipse, direktor BMW-a, izjavio je da bi ovakav potez mogao donijeti više štete nego koristi.
BMW uvozi kineske Mini EV-ove i iX3 u Evropu, a prihodi od kineskog tržišta su ključni za kompaniju. Kina je najveće pojedinačno tržište za BMW, koje čini skoro trećinu ukupne prodaje u prvom kvartalu 2024. godine. Zipse je naglasio da zaštitne mjere poput carinskih tarifa mogu ugroziti konkurentsku prednost velikih proizvođača automobila koji posluju globalno.
Njemački rivali BMW-a, Volkswagen i Mercedes-Benz, također se oslanjaju na prihode s kineskog tržišta. Thomas Schäfer, direktor Volkswagen brenda, upozorio je na rizik od potencijalnih tarifa.
Da Li Je Prekomjerna Kapacitetnost Problem?
Zipse je odbacio ideju da je prekomjerna kapacitetnost kineskih proizvođača automobila korijen problema. “Istraga o subvencijama protiv Kine je suprotna onome što očekujemo”, izjavio je Zipse. “Više od polovine prodaje kineskih automobila u Evropi čine ne-kineske kompanije. Tarife su zaštitne mjere koje nam zapravo štete. Tržišni udio kineskih proizvođača u Njemačkoj i Evropi je manji od 1%. Evropa nije preplavljena kineskim proizvodima, a mi iz straha pokušavamo zatvoriti granice.”
Beatrix C. Keim, direktorica poslovnog razvoja i kineskih projekata u Centru za automobilska istraživanja (CAR), slaže se da prekomjerna kapacitetnost nije problem. Kinesko automobilsko tržište još uvijek nije zasićeno, a s prelaskom na nova energetska vozila (NEV), proizvodni kapaciteti se preusmjeravaju s automobila s unutarnjim sagorijevanjem na NEV, navela je Keim.
Ona je također istakla da je kineska vlada poduzela korake za ograničenje proizvodnih licenci, što zajedno s nestankom nekoliko NEV startupa, pokazuje da vlada pokušava zaustaviti određene kompanije.
Moguće Osvetničke Mjere EU i Kine
Rastući je strah među evropskim proizvođačima automobila da bi kaznene mjere usmjerene protiv Kine mogle izazvati spiralu recipročnih mjera. S obzirom na ovisnost o Kini i izloženost koja dolazi s tim, evropski donosioci politika pod sve većim su pritiskom da pažljivo odmjere svoj odgovor kako bi izbjegli eskalaciju.
Gabriel Felbermayr, direktor Austrijskog instituta za ekonomska istraživanja, rekao je za DW da su “prednosti i nedostaci u smjeru odbijanja tarifa na EV iz Kine zbog opasnosti da bi Kina mogla uzvratiti.”
Čini se da je igra uzvratnih mjera već u toku. Kineska trgovinska komora za EU navela je na X-u da bi kineska vlada mogla uvesti carine do 25% na uvoz automobila s velikim motorima, što bi najviše pogodilo BMW i Mercedes-Benz koji izvoze luksuzne SUV-ove i limuzine u Kinu.
Međutim, Keim je rekla da kineske protumjere ne bi nužno ciljale evropske automobile, već prije “automobilske komponente ili druge industrijski osjetljive oblasti”, poput mašinerije. Osim toga, moglo bi doći do “povećanja tarifa na luksuzni uvoz, što bi uglavnom pogodilo njemačke originalne proizvođače opreme.”
Evropska unija je suočena s izazovom kako balansirati između zaštite svojih proizvođača automobila i izbjegavanja trgovinskog rata s Kinom. Njemački proizvođači automobila, s velikim osloncem na kinesko tržište, posebno su zabrinuti zbog potencijalnih posljedica. U ovom osjetljivom trenutku, EU će morati pažljivo razmotriti svoje opcije kako bi pronašla rješenje koje će minimalizirati štetu i izbjeglo eskalaciju trgovinskih tenzija.