Kina trenutno gradi ekvivalent cijele Kraljevske mornarice svakih dvije godine, što je uznemirujuća činjenica za ostatak svijeta. Kao šahovska partija u kojoj jedan igrač stalno dobija nove figure, kineska mornarica raste zapanjujućom brzinom.
Prije četiri dana završena je vojna vježba “Joint Sword”, godišnja vježba kineskih oružanih snaga, koja uključuje sve veći broj kineskih brodova i aviona koji okružuju Tajvan. Ove godine Kina je opisala ovu vježbu kao “snažnu kaznu” kao odgovor na inauguraciju novog predsjednika Tajvana, Lai Ching-tea, kandidata kojeg Peking nije želio vidjeti na toj poziciji. Tokom vježbe, 46 brodova kineske mornarice i 82 aviona su narušili tajvansku identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane, što je najviši zabilježeni broj do sada.
Izgradnja i Naoružavanje
U međuvremenu, kineska mornarica je izgradila prvu korvetu iz nove klase za manje od godinu dana. Bez obzira na to da li je prioritet predsjednika Xi Jinpinga poboljšanje globalnog uticaja, ekonomski rast, suprotstavljanje američkoj hegemoniji ili povećanje nacionalne sigurnosti, zaštita i proširenje trgovine su temeljni ciljevi. Nedavni događaji podržavaju ovaj cilj na različite načine.
Rat Vladimira Putina u Ukrajini, iako egzistencijalan za Ukrajince, kroz Xi Jinpingovu prizmu se vidi kao korisno iscrpljivanje zapadnih resursa. Okruženje Tajvana pokazuje sve bolju vojnu koheziju, što povećava potrebu da SAD i drugi razmotre potencijalne scenarije.
Na temelju ovoga, kinesko vojno jačanje nastavlja se nevjerovatnom brzinom. Kina trenutno gradi ekvivalent cijele Kraljevske mornarice svake dvije godine. Nedavno je objavljeno da su izgradili prvu korvetu nove klase u manje od godinu dana. Američkom mornaričkom ekvivalentu, Littoral Combat Ship-u, trebalo je četiri godine za izgradnju (i toliko je neupotrebljiv da neki odlaze u penziju nakon samo pet godina na moru). Nova američka fregata, iako veća i složenija, će trajati sedam godina od postavljanja do probnih vožnji. Kraljevskoj mornarici ekvivalentna fregata, Type 26, će trajati oko pet godina za isti proces.
Korvete: Fleksibilnost i Moć
Korvete su zanimljive same po sebi. One obično zauzimaju mjesto između obalnih patrolnih brodova i fregata po veličini i naoružanju. Male korvete nisu ograničene svojom sposobnošću nošenja oružja, već više time što ne mogu jednako dobro boriti u lošim vremenskim uslovima, nemaju dovoljno posade za višestruke zadatke i nedostaje im moć generacije, povezanosti i širine pojasa da doprinesu širem slici kao što to mogu razarači i veći brodovi. Zato su manje fleksibilne i prilagodljive tokom svog vijeka trajanja.
Uvođenje skupih oružja i senzora u korvete brzo ih čini brodovima inherentno ograničenim ovim faktorima, ali koji koštaju gotovo jednako kao fregata ili razarač. Zato Kraljevska mornarica nikada nije razmatrala korvete. Francuzi su došli do istog zaključka.

Međutim, Kina je ušla u igru s korvetama 2012. godine, izgradivši 79 svojih Type 056, od kojih je 50 otišlo u kinesku mornaricu, 22 u njihovu obalnu stražu, a sedam je izvezeno. Zatim su 2021. prestali. Možda su mislili da su ovi brodovi previše mali za globalno projiciranje moći, ali nisu dovoljno preživljivi u sukobu bliže kući – klasična ‘korveta zamka’.
Njihov povratak izgradnji ovih brodova sugerira da su shvatili dvije stvari. Prvo, postoji ogroman dio globalne pomorske aktivnosti između obalnih mirnodopskih operacija i visokointenzivnih borbenih dejstava u kojima korveta ima upotrebljivost. Ovo je zona u kojoj se odvija 99 posto pomorskih operacija. Drugo, Kina gradi korvete jer može. Ako želite da vaša flota ima ravnotežu i masu, kao svaka ambiciozna mornarica, na kraju ćete preći prag gdje kvantitet počinje davati kvalitetu.
Pripreme za Budućnost
Kineski angažmani posljednjih dana su kontinuitet norme: sastanci s Putinom kako bi se vidjelo kako se može održati njihova invazija na Ukrajinu; vježba Joint Sword kako bi se nametnuli lokalno i regionalno; trilateralni diplomatski sastanak s Japanom i Južnom Korejom kako bi se razgovaralo o trgovinskim opcijama. Bilo da je riječ o iscrpljivanju zapadnih resursa, maltretiranju na moru i osiguravanju pomorske trgovine (ili njenom uskraćivanju), korvete mogu vrlo praktično doprinijeti – i to mnogo prije nego što pucanje počne.
Koliko god impresivno bilo ovo ubrzano širenje kineske ratne mornarice, postavlja se pitanje da li je ovo znak agresivne ekspanzije ili jednostavno nužnost za zaštitu nacionalnih interesa. S obzirom na geopolitičke tenzije u Aziji, ovo može biti samo početak još veće utrke u naoružanju.