EU zemlje izražavaju nezadovoljstvo zbog Mađarskih blokada odluka o pomoći Ukrajini

Na sastanku ministara vanjskih poslova EU u ponedjeljak, 27. maja, izraženo je nezadovoljstvo zbog mađarskog ponašanja koje sve češće blokira vanjskopolitičke odluke EU i sprječava napredak u pružanju vojne pomoći Ukrajini. Ministri su se okupili u Briselu kako bi razgovarali o deblokiranju sredstava iz Evropskog mirovnog fonda (EPF).

Mađarska već gotovo godinu dana blokira djelimične nadoknade za oružje namijenjeno Ukrajini iz EPF-a, što iznosi oko 6,5 milijardi eura – tri tranše nadoknada i novi fond za pomoć Ukrajini težak 5 milijardi eura. Budimpešta je prvobitno navela da je ukrajinska antikorupcijska agencija stavila mađarsku OTP banku na crnu listu kao “međunarodnog sponzora rata”. Iako je banka kasnije uklonjena s crne liste, Mađarska je zadržala veto.

“Raste frustracija jer EU trenutno raspolaže s 5 milijardi eura pomoći i uskoro će imati koristi od zamrznute ruske imovine, koja će biti neiskorištena ako se ne postigne dogovor,” rekao je jedan EU diplomata.

Tokom rasprave u ponedjeljak, Budimpešta je navela da je njena ekonomija diskriminisana u Ukrajini, što je izazvalo žestoku reakciju drugih zemalja članica EU. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pozvala je Budimpeštu da “konačno dozvoli pomoć Ukrajini jer je Evropa jaka samo ako je ujedinjena.”

Sve veći broj država članica EU počinje ukazivati na mađarski ukupni dosje, umjesto na činjenicu da Budimpešta još uvijek nije potpuno blokirala nijednu odluku EU o Ukrajini.

Litvanski ministar vanjskih poslova Gabrelius Landsbergis rekao je novinarima: “Pregledali smo ovo i oko 41% rezolucija EU o Ukrajini blokirala je Mađarska. EPF je blokiran; pregovori o pristupanju Ukrajine su taoci Mađarske – i mogao bih nabrajati dalje – deklaracija EU o Gruziji, podrška EPF-a Armeniji – gotovo sve naše rasprave i potrebna rješenja i odluke blokira samo jedna zemlja.”

Belgijska ministrica vanjskih poslova Hadja Lahbib, čija zemlja trenutno predsjedava EU, izjavila je: “Ne možemo prihvatiti da jedna zemlja, koja je također pristala na ovaj iznos prije nekoliko mjeseci na sastanku Vijeća šefova država, sada blokira ovu ključnu pomoć Ukrajini.”

Estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna izjavio je: “Svaki put kada dođemo ovdje, moramo uvjeravati Mađarsku da ne blokira vrlo važne inicijative. Ovo je sada ključno za Ukrajinu, ali i za Evropu, da koristi sredstva EPF-a.”

Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani izjavio je da se Rim protivi blokiranju i da želi napredovati.

Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto nije odgovarao na pitanja novinara pred početak sastanka u ponedjeljak.

EU diplomati očekuju da će se rasprava o vojnoj pomoći Ukrajini prebaciti na sastanak ministara odbrane u utorak. Ako ne dođe do probijanja zastoja, EU ambasadori će se sastati kako bi riješili ovu vrlo nesretnu situaciju, rekao je drugi EU diplomata.

Mađarska preuzima rotirajuće predsjedavanje EU Vijećem 1. jula. Neki EU diplomati smatraju da mađarske veto akcije predstavljaju obrazac ponašanja koji zahtijeva raspravu o praktičnim promjenama u procesu donošenja odluka u EU.

Sa ponedjeljkom diskusijom koja je prvi put adresirala ‘širu sliku’ mađarskih akcija, sve veći broj država članica ovo vidi kao ozbiljan problem, rekli su izvori upoznati s diskusijom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *