EU i arapski ministri raspravljat će o ratu u Gazi

Ministri vanjskih poslova EU sastat će se sa svojih šest kolega iz Saudijske Arabije, Egipta, Jordana, Katara i UAE u Bruxellesu u ponedjeljak (27. maja) po drugi put u mjesecu kako bi razgovarali o naporima za okončanje rata Izraela i Gaze.

“Razgovori se odvijaju u ključnom trenutku rata, kada je situacija u Gazi sve katastrofalnija, a međunarodni pritisak za prekid borbi dostigao novi vrhunac,” izjavio je Sven Koopmans, specijalni predstavnik EU za mirovni proces na Bliskom Istoku.

Međunarodni napori da se postignu dogovori o Gazi nakon rata, uključujući više rundi pregovora o primirju posredovanih od strane Egipta i mirovne planove koji uključuju pitanja ko bi upravljao teritorijom, do sada su zastali.

Pored američkih i arapskih mirovnih planova, EU je nedavno predstavila plan za oživljavanje napora ka mirovnom procesu na Bliskom Istoku.

“Moramo se pripremiti za situaciju nakon prekida vatre i za kredibilne korake ka implementaciji rješenja dviju država,” rekao je Koopmans, dodajući da bi razgovori trebali “pokazati značaj arapsko-evropske suradnje”.

“Od vitalnog je značaja da se okupimo kako bismo povećali našu suradnju za mir i značajno povećali protok humanitarne pomoći; moramo raditi zajedno na podršci Palestinskoj upravi i na našim porukama Izraelu i Hamasu,” rekao je Koopmans.

Izrael, koji je prema riječima zvaničnika EU bio pozvan, nije odgovorio na poziv.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell je ranije u nedjelju izjavio, “Rješenje dviju država nije bolna koncesija koju Izrael daje; to nije sigurnosna prijetnja za Izrael.”

“Naprotiv, to je jedina dugoročna garancija za sigurnost i prosperitet Izraela,” rekao je.

“Znam da trenutna izraelska vlada nije uvjerena u to, i moramo raditi na tome da tu ideju prenesemo javnom mnijenju, kako bismo pogurali jedino rješenje koje možemo zamisliti, a koje može donijeti mir i sigurnost dvama narodima koji se bore za istu zemlju,” dodao je.

Palestinske strukture Nedjeljni Međunarodni sastanak partnera za Palestinu, jednokratni događaj održan u Bruxellesu koji je zamijenio dvogodišnji Ad Hoc Odbor za koordinaciju u odsustvu Izraela.

Sastanak u Bruxellesu, koji su organizovali Borrell i Norveška, okupio je predstavnike glavnih donatora, arapskih zemalja, Ujedinjenih nacija, MMF-a, Australije, Britanije, Kanade i Japana.

Razgovori su održani nakon što su dvije članice EU, Irska i Španija, kao i Norveška, prošle sedmice najavile da će od utorka priznati Državu Palestinu, uz prijetnje Izraela da će povući svoje izaslanike iz tih zemalja.

Borrell je novinarima prije sastanka s palestinskim premijerom Mohammedom Mustafom izjavio da je “funkcionalna Palestinska uprava i u interesu Izraela jer za postizanje mira, potrebna nam je snažna Palestinska uprava, a ne slabija.”

Također je kritizirao “neviđenu ekspanziju izraelskih naselja i otimanje zemljišta”.

Uloga misije EU u Gazi Osim sastanka s arapskim kolegama, ministri vanjskih poslova EU će vjerovatno raspravljati i o daljnjoj ulozi bloka u Gazi.

Prema riječima nekoliko diplomata EU, Sjedinjene Države su predložile Bruxellesu da reaktivira svoju Europsku uniju za pomoć na granici (EUBAM) Rafah, kako bi nadzirali humanitarni prelaz iz Egipta.

Misija EU je neaktivna od 2007. godine, kada je palestinska islamistička militantna grupa Hamas preuzela potpunu kontrolu nad Gazom, čineći operacije na tom području nemogućim.

“Mi smo u vrlo preliminarnom dijelu priče,” rekao je jedan viši zvaničnik EU, dodajući da se razgovori vode sa zainteresiranim stranama na terenu “kako bi se vidjelo kako to može biti ostvareno.”

Ministri vanjskih poslova EU u ponedjeljak se očekuju da donesu “neku vrstu operativnih zaključaka koji bi mogli omogućiti misiji da se rasporedi,” dodao je zvaničnik, ali je upozorio da to ne može biti ostvareno “u ratnim uvjetima”.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *